XMLR010G1P25 Telemecanique Pressure Switch, 0bar Min, 10bar Max, 1 x PNP, Analogue Output, Differential Reading.
AttributeValue
Pressure Reading TypeDifferential
Minimum Pressure Reading0bar
Maximum Pressure Reading10bar
Accuracy≤0.1 %
Output Type1 x PNP, Analogue
Media MeasuredAir, Fresh Water, Hydraulic Oil, Refrigeration Fluid
Process ConnectionG1/4
Electrical ConnectionM12 Connector
Analogue Output4 → 20 mA
Response Time≤10 (Analogue) ms, ≤5 (Discrete) ms
Maximum Current≤50 mA
Supply Voltage24 V dc
Housing MaterialPolyacrylamide, Stainless Steel
Minimum Operating Temperature-20°C
Maximum Operating Temperature+80°C
IP RatingIP65, IP67
To order by telephone please call 01453 886440.
or e-mail sales@nesslegrove.co.uk
XMLR010G1P25 Telemecanique Pressure Sensor, 0bar Min, 10bar Max