PBT-RB400SG1SSNAMA0Z Sick Pressure Sensor, 0bar Min, 400bar Max, Analogue Output, Relative Reading
Attribute
Value
Pressure Reading TypeRelative
Minimum Pressure Reading0bar
Maximum Pressure Reading400bar
Accuracy±0.5 %
Output TypeAnalogue
Media MeasuredFluid, Gas
Process ConnectionG1/4
Electrical ConnectionM12 Connector
Analogue Output4 → 20 mA
Response Time4 ms
Maximum Current25 mA
Supply Voltage8 → 30 V dc
Housing MaterialStainless Steel
Minimum Operating Temperature0°C
Maximum Operating Temperature+80°C
IP RatingIP67
To order by telephone please call 01453 886440.
or e-mail sales@nesslegrove.co.uk
PBT-RB400SG1SSNAMA0Z Pressure Sensor, 0bar Min, 400bar Max